Gunilla Brynell på Swedbank, utklädd till påskkärring dagen till ära, hälsade motalaföretagarna välkomna till frukostmötet. Hon förkunnade att vi skulle ut och resa, inte till Blåkulla som man skulle kunna tro med tanke på klädsel, utan en resa ut i ekonomins förunderliga värld.
Först ut var Inge Hellquist från Swedbank Investment Center som i ett intressant och roande föredrag beskrev hur världsekonomin ser ut just nu. Han pratade om hur de ekonomiska förhållandena mellan länder, banker och medborgare utvecklas och hur klyftorna vidgas. Den förda ekonomiska politiken i Europa kan liknas vid ett gigantiskt experiment enligt en känd svensk finansanalytiker.
Företag kan få hjälp och stöd från ALMI vid uppstart och senare. Det berättade Peter Kraff om. Han redovisade vilka resurser ALMI kan bidra med när det gäller lån eller affärsrådgivning.
Tom Skarin på Swedbank Företagsförmedling förkunnade vikten av att ta hjälp av Företagsförmedlingen vid en försäljning av det egna företaget. Detta gjordes med hjälp av en illustrativ video.